Co přesně je krevní plazma?
Plazma je součástí krve. Je to ta tekutá složka a tvoří asi 57 procent krve. Další součásti jsou červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky.
Proč je plazma od dárců potřeba?
Jednak pro potřeby operací v akutních stavech, jakými jsou například traumata. Druhá cesta využití je pro výrobu léků. Plazma obsahuje mnoho bílkovin, zhruba 100 druhů. A ty lze využít pro široký okruh onemocnění.
Dá se tedy říct, že dárci plazmy zachraňují lidské životy?
Určitě se to říct dá, protože mnoho z nás se může setkat se situací, kdy léky z plazmy jsou nutně potřeba. A pokud se člověk narodí s onemocněním imunitního systému, přinášejí mu léky z plazmy kvalitu života, kterou by neměl. Anebo mu život přímo zachrání.
Jak odběr probíhá?
Pomocí přístroje zvaného separátor, který umí oddělit jednotlivé krevní složky. V našem případě jej nastavíme na odběr krevní plazmy. A ostatní krevní tělíska se vracejí zpět dárci. Stejnou kanylou, jakou probíhá odběr.
Je to pro dárce náročné?
Odběr plazmy trvá trochu déle, než odběr samotné krve, takže je dobré si vymezit zhruba hodinu času. Po odběru plazmy ale dochází k rychlejší regeneraci v porovnání s běžným odběrem. Pokud je člověk zdravý, kvalitně se stravuje, přijímá dostatek bílkoviny a pravidelně pije, je odběr plazmy méně zatěžující pro organismus, nežli odběr krve samotný.
Jak často lze plazmu darovat?
Plazmu můžete darovat v nejkratším intervalu 14 dnů, zatímco běžné odběry krve v řádu několika týdnů.
Kdo plazmu může darovat a kdo by neměl?
Darovat mohou zdraví lidé mezi 18 a 65 lety. Při první návštěvě by měl dárce vědět, jaké nemoci prodělal. V centru je přítomný lékař, který podle předem daných kritérií rozhoduje, jestli je daný člověk vhodný pro odběr.
Je třeba před odběrem nějak upravit stravu? Nebo přijít rovnou na lačno?
Je dobré už den před odběrem dbát na zvýšený příjem tekutin, minimálně 3 litry. Tučnou stravu den předem vynechte, sladké si upřít nemusíte. Obecně platí, že by měl být dárce před odběrem dosyta najezený. Malá svačinka předem tudíž nevadí. Dárce se má jednoduše cítit v pohodě.
Jak je to s protilátkami na COVID-19? Platí, že pokud jsme nemoc neprodělali, nemáme na odběr plazmy chodit?
Odběry plazmy na léky probíhají bez ohledu na to, zda dárce prodělal nebo neprodělal COVID-19.
Brněnské odběrové centrum sanaplasma se nachází na adrese Soukenická 973/2, v blízkosti hlavního nádraží. Otevřeno je od pondělí do soboty.
Prvodárci si mohou domluvit schůzku osobně, telefonicky na 519 799 030 nebo v mobilní aplikaci sana-App.
www.sanaplasma.cz
brno.sanaplasmaCZ@takeda.com