Česká olympijská nadace pomáhá sportovat dětem, jejichž rodičům chybí finanční prostředky na jejich sportovní aktivity. Nejde přitom pouze o výjimečně talentované děti. Rozhodující je, aby děti měly chuť pravidelně sportovat. COV_foto_013_id_sOH3fkC9ThAAAAAAAAJ-Tw_zmenšené

Například od roku 2018 Česká olympijská nadace podporuje florbalistu Vojtu. Vojtův příběh je plný zvratů, kdy se vyrovnával s komplikovanou rodinnou situací, nezájmem otce, vleklými zdravotními problémy i špatnými vztahy v týmu, které vyústily v syndrom vyhoření. Když už to vypadalo, že konečně našel tu správnou partu kluků, florbal ho začal zase bavit a byl opravdu šťastný, přišla neúprosná diagnóza – degenerativní onemocnění kyčelního kloubu. I přes negativní očekávání rodiny, trenérů i lékařů se Vojta dokázal vrátit do branky a začal vést brankářské tréninky pro všechny věkové kategorie. Díky svému osudu se zajímá o fyzioterapii a nyní dokončuje svou maturitní práci na téma „Prevence zranění v tréninku florbalového brankáře“.  

Za podporu České olympijské nadace je kromě Vojty vděčná hlavně jeho maminka. „Připadá mi to jako včera, když mi ten můj rozzářený pihovatý špunt přiběhl ukázat zlatou medaili ze svého prvního mezinárodního turnaje ve švédském Falunu, kam se dostal jen díky vaší podpoře“, vzpomíná Vojtova maminka.

Teď je z něj dospělý mladý muž, který podobné špunty trénuje. Česká olympijská nadace mu pomohla nejen finančními příspěvky, ale i společnými akcemi s dalšími nadačními dětmi. „Vidět ostatní děti, které nadace podporuje, mu pomohlo lépe se vyrovnat s pro malého kluka těžko pochopitelnou rodinnou situací. Všechna setkání s českými olympioniky, včetně těch hendikepovaných, mu dávala sílu bojovat s řadou zdravotních problémů a nevzdávat se,“ dodává maminka Vojty.

Pokud i Vy máte ve svém okolí mladého sportovce, který by ve svém úsilí potřeboval finančně podpořit, informujte ho o České olympijské nadaci. Na webu nadace najde veškeré informace včetně formuláře k žádosti o podporu.