Markéta Davidová - ambasadorka (Praha, Stromovka)

93q5313-1
93q5313-1

Markéta Davidová je úspěšnou mladou biatlonistkou. V loňské sezoně světového poháru skončila čtyřikrát v individuálních závodech na stupních vítězů. Na olympiádě se poprvé představila loni v Pchjongčchangu, kde brala 15. místo ze závodu na 7,5 km. Ve smíšené štafetě se umístila společně s Veronikou Vítkovou, Ondřejem Moravcem a Michalem Krčmářem na 8. místě. Je také juniorskou mistryní světa a juniorská mistryně Evropy.

„Olympijský běh jsem běžela už jako malá holka doma v Jizerských horách. Jsem ráda, že mohu být tváří takového projektu a podpořit olympijskou myšlenku,“ říká biatlonistka Markéta Davidová, ambasadorka T-Mobile Olympijského běhu. „Letos se postavím na start zlatého závodu v pražské Stromovce, kde si zaběhnu trasu na 5 kilometrů,“ doplňuje Davidová.

Jiří Prskavec - ambasador (Brno)

93q5582-1
93q5582-1

Vodní slalomář Jiří Prskavec se zúčastnil olympijských her poprvé v roce 2016 v Riu de Janeiru, kde získal jako první český sportovec z celé výpravy bronzovou medaili.

Jiří Prskavec si zaběhne pětikilometrovou trasu v našem druhém největším městě. „Koncem června mě čeká světový pohár v Bratislavě, ale T-Mobile Olympijský běh si jako ambasador nenechám ujít. Mám to odtud kousek do Brna, takže se k dalším běžcům přidám na tomto zlatém závodě,“ dodává Prskavec.

Iveta Vacenovská (Ostrava - Poruba)

Iveta Vacenovská
Iveta Vacenovská

Nejlepší česká stolní tenistka pochází z Hodonína, ale zahrála si i za rakouský Linz, se kterým vyhrála Ligu mistrů. Je několikanásobnou mistryní republiky, byla také členkou českého bronzové týmu na mistrovství Evropy 2009. Zúčastnila se olympijských her v Londýně 2012 i v Riu o dva roky později.

Loni si zaběhla zlatý závod v Ostravě a T-Mobile Olympijský běh si nenechá ujít ani letos. Ještě uvidí, jestli se opět postaví na start zlatého závodu v Ostravě nebo dá přednost domovskému Hodonínu.

Jiří Kejval (Praha, Stromovka)

Jiří Kejval
Jiří Kejval

Co by to bylo za Olympijský běh, aby na něm nebyl předseda olympijsého hnutí. Předseda Českého olympijského výboru a šéfem marketingové komise Mezinárodního olympijského výboru Jiří Kejval se v předchozích letech postavil na start závodu na Ladronce či Ostravě. Letos si zaběhne 5km trasu v pražské Stromovce.

David Svoboda (Praha, Stromovka)

David Svoboda
David Svoboda

Mistr Evropy i olympijský vítěz. Pod pěti kruhy v Londýně v roce 2012 získal pro Českou republiku první zlatou medaili v této disciplíně. Sportuje i po konci kariéry, věnuje se horské turistice nebo běžeckým závodům.

T-Mobile Olympijský běh běžel v pražské Stromovce, kde se postaví na start i letos. Společně s ním si zaběhne i skupinka mladých sportovců, které trénuje v Dukle Praha. Ještě předtím ale přijde podpořit běžce na školní závod do Račic.

Andrea Sestini Hlaváčková (Praha, Stromovka)

Andrea Sestini Hlaváčková
Andrea Sestini Hlaváčková

Tenistka a stříbrná olympijská medailistka ve čtyřhře má na kontě i grandslamové triumfy a tituly ve Fed Cupu. S dlouholetou spoluhráčkou Lucií Hradeckou zazářily na OH v Londýně, kde podlehly až ve finále favorizovaným americkým sestrám Williamsovým. Velkou pozornost vzbudily i při slavnostním vyhlášení, pro stříbro si totiž došly v proslulých modrých holínkách. Společně získaly i dva grandslamové tituly, jeden má Andrea Hlaváčková z mixu. O rok později se pár H+H nečekaně rozpadl, ale v Riu de Janeiro už opět útočil na medaili a nakonec skončil i kvůli semifinálovému zranění Hlaváčkové čtvrtý.

S Andreou se budete moci potkat na závodě v pražské Stromovce. „Budu sice na konci 7. měsíce těhotenství, ale ráda bych závod alespoň šla a podpořila olympijskou myšlenku,“ říká Andrea. Budeme se těšit! 🙂

Zdeněk Štybar (Stříbro)

Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar

S cyklistou Zdeňkem Štybarem se budete moci potkat na T-Mobile Olympijském běhu v jeho rodném Stříbře. Několikanásobný mistr světa v cyklokrosu si zaběhne trasu na 5 km.

Šárka Kašpárková (Brno)

Šárka Kašpárková
Šárka Kašpárková

Bývalá elitní trojskokanka je majitelkou bronzové olympijské medaile z Atlanty 1996. Kromě atletiky však propadla také basketbalu, který soutěžně hraje dodnes. Kromě jiného je součástí projektu Sazka Olympijský víceboj. Se Šárkou Kašpárkovou se budete moci potkat na zlatém závodě v Brně, kde je součástí organizačního týmu.

Tomáš Kraus (Benešov nad Ploučnicí)

Tomáš Kraus
Tomáš Kraus

Benešov nad Ploučnicí, nový závod T-Mobile Olympijského běhu, přivítá čtyřnásobného vítěze Světového poháru ve skikrosu, dvojnásobného skikrosového mistra světa a pětinásobného mistra České republiky v alpském lyžování TOMÁŠE KRAUSE !

Gabriela Capová (Ostrava - Komenského sady)

Gabriela Capová
Gabriela Capová

S alpskou lyžařkou Gabrielou Capovou můžete poměřit síly na závodě v Ostravě – Komenského sadech. Gábina nás reprezentovala na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018.

Alžběta Dufková (Praha, Stromovka)

Alžběta Dufková
Alžběta Dufková

Alžběta Dufková je reprezentantka v synchronizovaném plavání, v dvojici se Soňou Bernardovou třikrát startovaly na olympijských hrách. K jejím největším úspěchům patří sedmá místa z mistrovství Evropy či finálové účasti na světových šampionátech. Alžběta  si zaběhne T-Mobile Olympijském běhu vůbec poprvé. Postaví se na start zlatého závodu v pražské Stromovce.

Petr Vabroušek (Zlín)

Petr Vabroušek
Petr Vabroušek

Petr Vabroušek, přední světový triatlonista, poběží už poněkolikáté na T-Mobile Olympijském běhu ve Zlíne. Síly poměří i se svým synem Filipem.

Jan Tománek (Praha, Stromovka)

Jan Tománek
Jan Tománek

V Praze ve Stromovce se zúčastní T-Mobile Olympijského běhu i talentovaný handicapovaný sportovec Honza Tománek, mistr světa v 70.3 Ironmanu 2017. V patnácti letech se Honza stal účastníkem dopravní nehody, kdy ho srazil nepozorný řidič automobilu. S těžkou situací a získaným handicapem se vyrovnal po svém, a dnes patří k nejúspěšnějším multi-sportovních talentům vrcholového parasportu. Honza svými sportovními výkony inspiruje své okolí, což je mnohdy daleko cennější, než vítězství nad soupeři.

Během uplynulých let mnohokrát zvítězil v handcyclingových závodech evropských soutěží, je několikanásobným Mistrem ČR v časovce jednotlivců i silničním závodě a vítězem Českého poháru. Od roku 2011 je členem reprezentačního výběru ČR. Je jediným Čechem, který dokázal na sledgi dokončit ČEZ Jizerskou 50 a Vasaloppet 90, nejdelší a nejnáročnější běžkařský závod na světě. Pro letošní rok ale Jan Tománek vyměnil lyže za kolo a rád by si zajistil účast na paralympiádě v Tokiu 2020.

Lukáš Konečný (Ústí nad Labem)

Lukáš Konečný
Lukáš Konečný

Lukáš Konečný, bývalý český boxer, si zaběhne T-Mobile Olympijský běh v Ústí nad Labem. Lukáš sbíral úspěchy mezi amatéry i profesionály. Z mistrovství světa má dva bronzy, v roce 2012 se jako první Čech stal prozatímním světovým šampionem organizace WBO. Na olympiádě nár seprezentoval v roce 2000 v Sydney v kategorii boxerů do 64 kg.

Jana Pechanová (Mníšek pod Brdy)

Jana Pechanová
Jana Pechanová

Jana Pechanová, naše jedna z nejúspěšnějších tuzemských plavkyň, si zaběhne T-Mobile Olympijský běh v Mníšku pod Brdy. Jana začínala v bazénu, později ale přešla k dálkovému plavání. Čtyřikrát startovala pod pěti kruhy, jejím nejlepším výsledkem je osmé místo z Pekingu. Z mistrovství světa a Evropy má řadu medailí v čele se stříbrem z MS 2003.

Tereza Kmochová (Praha, Stromovka)

Tereza Kmochová
Tereza Kmochová

Zlatý závod v Praze si nenechá ujít jedna z nejlepších českých lyžařek Tereza Kmochová. Je sice neslyšící, ale poráží i dívky bez handicapu. Několikrát za sebou vyhrála titul nejúspěšnější handicapované sportovkyně. Jako náhradnice byla nominována i na poslední zimní olympijské hry v Pchjončchangu, kterých se ale nakonec nezúčastnila. Na mezinárodních závodech FIS všechny alpské discipliny (slalom, obří slalom, Super G a sjezd). Může se pyšnit sedmi zlatými medailemi z deaflympiády.

Jan Čaloun (Ústí nad Labem)

Jan Čaloun
Jan Čaloun

Jan Čaloun, bývalý hokejový útočník si zaběhne T-Mobile Olympijský běh ve svém rodném Ústí nad Labem. Jan Čaloun začínal s hokejem v Litvínově. Většinu kariéry strávil v zahraničí, hrál v NHL, ve Finsku či v Rusku. Kromě zlata z Nagana má na kontě i titul mistra světa z roku 1999 a jeden bronz. Někdejší útočník ukončil kariéru v roce 2010.

Arnošt Petráček (České Budějovice)

Arnošt Petráček
Arnošt Petráček

Paralympijský vítěz z Ria de Janeira 2016 a držitel několika evropských a světových plaveckých rekordů, Arnošt Petráček, přijde podpořit ostatní běžce na T-Mobile Olympijský běh v Českých Budějovicích, kde odstartuje hlavní závod.

Anna Luxová (Praha, Stromovka)

Anna Luxová
Anna Luxová

Zlatého T-Mobile Olympijského běhu ve Stromovce zúčastní stejně jako loni i paralympionička a atletka Anna Luxová. Reprezentovala nás na paralympiádě v Londýně i v Riu de Janeiru ve sprintových bězích na 100 a 200 metrů i vrhu koulí.

Erik Provazník (Kostelec nad Orlicí)

Erik Provazník
Erik Provazník

Závodu T-Mobile Olympijského běhu se zúčastní motokrosový závodník Erik Provazník, mistr republiky S1 SUPERMOTO.

Lenka Petit Kulovaná (Ústí nad Labem)

Lenka Petit Kulovaná
Lenka Petit Kulovaná

Lenka Petit, rozená Kulovaná, krasobruslařka se na narodila a žije v Ústí nad Labem. Českou republiku pravidelně reprezentovala až do roku 1998. Účastnila se tří olympiád a v roce 1992 v Albertville dosáhla 11. místo. V tomtéž roce se umístila na 5. místě na mistrovství Evropy. Mistryní republiky se stala celkem sedmkrát, naposledy v roce 1998.

Běžce podpoří právě v Ústí nad Labem na Jezeře Milada. „Podporuji jakoukoli myšlenku jakéhokoli sportu. Myslím si, že v dnešní době nesportuje tolik lidí, kolik by mohlo. Hlavně dětí, ty většinou sedí. Takže pokud se mají pohnout, podporuji všechno. Olympijský běh je speciální v tom, že je celostátní a organizuje ho Český olympijský výbor,“ říká Lenka.

Marek Lukáš (Praha, Stromovka)

Marek Lukáš
Marek Lukáš

Vícebojař a několikanásobný mistr ČR v desetiboji, atlet Marek Lukáš, si zaběhne závod na 5 km v pražské Stromovce.

Štěpán Janáček (Velké Přílepy)

Štěpán Janáček
Štěpán Janáček

Bývalý reprezentant ve skoku o tyči, několikanásobný mistr ČR, účastník letních olympijských her v Sydney 2000, Athénách 2004 i v Pekingu 2008 a současný sportovní manažer Českého olympijského výboru jde všem sportovcům příkladem. Loni se zúčastnil běhu ve Stromovce, letos už se zhostil přímo pořádání, a to nového závodu T-Mobile Olympijského běhu ve Velkých Přílepech.

Imrich Bugár (Praha, školní závody)

Imrich Bugár
Imrich Bugár

Imrich Bugár, diskařská legenda a stříbrný medalista z LOH 1980, je u organizace T-Mobile Olympijského běhu už od svých počátků. Jako místopředseda Českého klubu olympioniků se každoročně zapojuje do organizace školních závodů, a to především toho největšího na ZŠ Jitřní na Praze 4.

Antonín Panenka (Kunice)

Antonín Panenka
Antonín Panenka

Legendární fotbalista a držitel hlavní ceny Českého klubu fair-play za celoživotní postoj podpoří běžce na T-Mobile Olympijském běhu v Kunicích. Předá ceny dospělým vítězům.

Zdeněk Pecka (Louny)

Zdeněk Pecka
Zdeněk Pecka

Bývalý český veslař, reprezentant Československa a olympionik Zdeněk Pecka získal dvě bronzové medaile z Olympijských her, manžel československé běžkyně na lyžích Květy Jeriové. Na Letních olympijských hrách v Montrealu 1976 získal bronzovou medaili v párové čtyřce a v Moskva 1980 také bronz ve dvojskifu. Bězce podpoří na T-Mobile Olympijském běhu v Lounech.

Květa Jeriová Pecková (Tuhaň)

Květa Jeriová Pecková
Květa Jeriová Pecková

Bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích. Je trojnásobnou olympijskou medailistkou z let 1980 a 1984 a také předsedkyní Klubu Fair-Play Českého olympijského výboru. Běžce podpoří na T-Mobile Olympijském běhu v Tuhani u České Lípy.

Jiří Ježek (Město Touškov)

Jiří Ježek
Jiří Ježek

Paralympijský vítěz Jiří Ježek v cyklistice se věnuje i po ukončení kariéry sportu a nejraději běhá. Loni si zaběhl T-Mobile Olympijský běh ve Stromovce, letos podpoří běžce v Městě Touškově v plzeňském kraji.

Jakub "Jacob" Bína (Praha, Radotín)

Jakub "Jacob" Bína
Jakub "Jacob" Bína

Frontman kapely Skyline a nadšený běžec odstartuje běhy a sám se zúčastní nového závodu v Praze-Radotíně.

Pavel Maslák (Ostrava, Poruba)

Pavel Maslák
Pavel Maslák

Rodák z Havířova, Pavel Maslák, byl v roce 2015 ambasadorem T-Mobile Olympijského běhu. Letos podpoří běžce na zlatém závodě v Ostravě, kde odstartuje běhy dětem a předá jim ceny.

Adolfina Týčová (Ostrava, Poruba)

Adolfina Týčová
Adolfina Týčová

Gymnastka Adolfina Táčová, účastnice olympijských her 1960 a 1964 a členka Českého klubu olympioniků, navštíví zlatý závod v Ostravě – Porubě.

Jakub Holuša (Ostrava, Poruba)

Jakub Holuša
Jakub Holuša

Běžec na střední tratě Jakub Holuša, který kariéru odstartoval v Opavě, podpoří běžce na zlatém závodě v Ostravě, kde odstartuje běhy dětem a předá jim ceny.