T-Mobile Olympijský běh

Víc než dvě desítky let se profesionálně věnoval cyklistice. „I proto běh nebyl v mém tréninkovém programu příliš často, jde to tak trochu proti sobě,“ říká šestinásobný paralympijský šampion Jiří Ježek a také patron individuální výzvy T-Mobile Olympijského běhu a České olympijské nadace. „Teď, když jsem ukončil kariéru, je situace jiná.“ V pražské Stromovce oslaví 20. června Olympijský den i se svou manželkou.

Takže si už rád zaběháte?
Rozhodně. K běhání jsem se zase vrátil a užívám si ho. Mám z něj dobrý pocit a je to pro mě jakási svoboda.

Jak to myslíte?
Když jezdíte na kole, musíte ho mít u sebe. Taky vás omezuje počasí, musíte mít speciální oblečení. Na běh vám v podstatě stačí jen boty, běhat můžete jít kdekoliv a kdykoliv, třeba i na služební cestě. Je to jednodušší na čas, na podmínky, je přirozený. Samozřejmě ale běhám tak, jak mi má protéza dovolí.

A co vám vaše protéza dovolí?
Mám speciální protézu, takovou karbonovou pružinu. Běhají s ní profi běžci. Cítím se úplně stejně, jako když jsem byl malé dítě a měl jsem obě nohy. Jsem vděčný, že to technologie umožňují, i po tak velkém úrazu, který jsem měl já.

Běháte často?
Čtyřikrát týdně od deseti do patnácti kilometrů – podle toho, jak mám čas, a jak se mi chce. Běhám ale bez jakýchkoliv ambicí, prostě jen tak pro zábavu.

Troufl byste si třeba i na maraton?
Po těch letech u cyklistiky mám hranice trochu posunuté, ale přesto musím být opatrný a rozumný. Přece jen běhání s protézou trochu bolestivé je. Do nějakých maratonů se asi pouštět nebudu, na T-Mobile Olympijský běh se ale moc těším.

 

Banner