COV_foto_id_sOH3fkC9ThAAAAAAAAQ-pg_intern_high

Co má šerm a běh společného? „Šerm je často přirovnáván k fyzickému šachu, takže vytrvalost je na místě,“ porovnává Martin Rubeš. Oba se shodují, že je to specifický sport. „Můžete být vynikající šermíř bez ohledu na tom, jestli jste vytrvalec nebo dynamický typ. Já jsem hodně trénoval rychlé člunkové běhy, které mi pomáhaly zvládat změny směru v rychlosti,“ dodává Jiří Beran. Martin naopak říká, že i když je běh nedílnou součástí jeho tréninku, cestu k němu si teprve nachází.

Běhání oba vřele doporučují, podle šermíře Berana je běh skvělým učitelem. „Člověk se naučí dýchat, rozložit sílu a překonávat vlastní hranice,“ popisuje svoje pocity. Jeho týmový kolega s úsměvem dodává, co je pro něj při běhání největší výzva. „Nejtěžší je se obléknout a vyrazit, ale ten pocit po běhu je k nezaplacení.“

Jiří raději než kroužení po ovále, dává přednost přírodě. Jeho oblíbená pražská trasa vede z parku na Černém mostě až do zámeckého parku v Dolních Počernicích. „Teď tam chodím spíš na procházku s dcerou nebo na kolo,“ usmívá se. Martin běhá nejčastěji doma v Karlových Varech podél Ohře a předává svůj tip dál. „Nově tam máme takovou karlovarskou Náplavku a je to tam moc hezké.“

Respekt je ukotven hluboko v šermířské historii. Oba se shodují, že dnes už je úcta k soupeři, pravidlům a rozhodčím samozřejmost. „První věc, kterou učíme s ostatními trenéry děti na přípravce, je respekt a pokora k soupeři. Většina dětí, která to pochopí, tak jsou ve sportu i v životě úspěšnější,“ říká Martin Rubeš. „Proto jsou výsledky českého šermu v posledních letech tak skvělé,“ pochvaluje si Jiří Beran.