Proč se akce vůbec koná?
Původní myšlenka nevznikla u nás, ale na Mezinárodním Olympijském výboru. Vše započalo v roce 1948, kdy se ustanovil tzv. Olympijský den. Cílem Olympijského dne bylo a stále je oslavit olympijské hodnoty a sportovní hnutí jako takové, a to jakýmkoliv pohybem. Při Olympijském dni se spojí všichni, které baví žít aktivně a užívají si radost ze sportu. Olympijský den také připomíná založení Mezinárodního olympijského výboru. Koncept Olympijského běhu vznikl až v roce 1987. Nápad spočíval v tom, aby se v týdnu, kdy je Olympijský den – tedy 23. června, uskutečnil běh na památku založení Mezinárodního olympijského výboru. A to nejen u nás, ale samozřejmě v mnoha zemích po celém světě. Tehdy se zapojilo celkem 45 zemí.
Jaké olympijské hodnoty má za cíl šířit?
Olympijský den se snaží po celém světě poukázat na to, že aktivní pohyb by měl být součástí našeho každodeního života. V širším kontextu se snaží šířit olympijské hodnoty, které jsou popsané v Olympijské chartě, a to nejen ty sportovní, ale i výchovné a kulturní.
Jak se Olympijský den slaví ve světě?
Ve světě se do oslav Olympijského dne v současné době zapojuje přes 5,5 milionu lidí v téměř 150 zemích světa. Každá země ho slaví po svém, a to různými sportovními i nesportovními aktivitami. V Brazílii se například šermuje, na Mauriciu se oslavuje tancem, Japonsko pořádá pingpongové turnaje a na Novém Zelandu se při Olympijském dni hraje pozemní hokej.
Jak se Olympijský den dostal do České republiky?
U nás se Olympijský den slaví již od roku 1987 běháním. Myšlence uspořádat Běh Olympijského dne se dostalo od samého začátku velké podpory ze strany tělovýchovných jednot a dobrovolníků a díky tomu se podařilo během necelých dvou měsíců závod uspořádat. První ročník nazvaného původně Běhu Olympijského dne startoval v přímém přenosu Českého rozhlasu Emil Zátopek. Po roce 1990 startovali závod i další sportovní osobnosti jako Ludvík Daněk, Tomáš Dvořák, Dana Zátopková nebo předsedové Českého olympijského výboru. Od vzniku samostatné České republiky v roce 1993 se akce tradičně konala v 15 městech – v Brně, Českých Budějovicích, Hodoníně, Chrudimi, Jilemnici, Liberci, Lomnici nad Popelkou, Mladé Boleslavi, Mostě, Ostravě, Praze, Stříbře, Turnově, Vrchlabí a Zlíně. Už od počátku se závody konají ve spolupráci s Československým a později Českým klubem olympioniků.
Jak vypadal úplně první ročník?
Úplně poprvé se v roce 1987 běžel pouze v Praze, a to na Strahově u stadionu Evžena Rošického. Účastnilo se ho přes 600 běžců a závod odstartoval legendární Emil Zátopek. Všichni zúčastnění dostali od Mezinárodního Olympijského výboru trička Adidas s olympijskými kruhy, což byla na tehdejší dobu nevídaná záležitost. Velmi rychle se to rozkřiklo a o rok později závod běželo skoro tisíc běžců. K organizaci Běhu Olympijského dne se přidala i Bratislava. Při třetím ročníku organizovaly závody i Ostrava s Brnem a postupně akce narostla až na současných 90 závodů.
Proč se T-Mobile Olympijský běh koná vždy ve středu?
Olympijský den se oficiálně slaví 23. června, tedy na počest dne, kdy vznikl Mezinárodní Olympijský výbor. Ten započal svoji činnost v Paříži 23. 6. 1894. Každá země si "svoji oslavu" uzpůsobí svému prostředí. Některé země slaví celý týden, některé pouze v jeden den. V českém prostředí se Olympijský den slaví běžeckými závody vždy nejbližší středu tomuto datu. Podzimní termín 8. září je náhradním termínem kvůli nepředvídatelné jarní pandemické situaci a zároveň to bude na den přesně po skončení Olympijských her v Tokiu.
Kdy se akci začalo říkat T-Mobile Olympijský běh?
Od počátků se Olympijskému běhu říkalo Běh Olympijského dne. Aby se olympijskou myšlenku podařilo rozšířit co nejvíce a do oslav Olympijského dne se zapojilo co nejvíce lidí, rozhodl se Český olympijský výbor závody rozšířit. V roce 2015 se spojil se společností T-Mobile a od té doby se akce koná pod názvem T-Mobile Olympijský běh. Od rozšíření závodů se zvýšil počet pořádajících měst a také samotná účast závodníků. Z původních 13 tisíc běžců se jich nyní zapojuje přes 70 tisíc, a to celkem na 90 místech po celé České republice. Koná se nejen pro dospělé závodníky, ale také pro děti na školách. Závody získaly také charitativní rozměr. Z každého startovného jde část na konto České Olympijské nadaci, která umožňuje sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek finančních prostředků. Loni se nám podařilo společně vybrat téměř 500 tisíc korun, což je rekordní částka. Mimo jiné je akce pravidelně oceňována Českým atletickým svazem jako TOP běžecká akce roku.
Kdo organizuje jednotlivé závody?
Mezi organizátory T-Mobile Olympijského běhu jsou olympijští vítězové, nadšení běžci, organizátoři velkých i malých sportovních akcí, zástupci tělovýchovných jednot, starostové obcí, atletické kluby a mnoho dalších. Všechny spojuje chuť pořádat olympijské běhy a radost z aktivně stráveného dne. Každý závod je jiný, na naší běžecké mapě najdete běhy na atletické dráze, na polních cestičkách, na náměstí ve městě, v lese mezi kořeny stromů, na autodromu, okolo zámku, ale i mezi vinicemi.
Jak probíhá organizace závodů a jak obtížné je uspořádat 90 běhů v jeden den a čas?
Připravit 90 závodů v jeden čas není jednoduchý úkol. Na jeho přípravě se podílí několik lidí z Českého olympijského výborz po celý rok a poté především samotní lokální organizátoři jednotlivých běhů. Ti dostanou od Českého olympijského výboru vše potřebné k uspořádání závodů několik dní předem dle počtu přihlášených závodníků - jsou to startovní čísla, startovní balíčky, závodní a pořadatelská trička, ceny pro vítěze, medaile pro děti a vítěze, startovní pásku, pitnou vodu pro závodníky a vše ostatní už je na lokálních pořadatelích. Díky jejich velkému nasdšení, pomoci dobrovolníků a často i podpoře ze strany obcí se daří šířit olympijskou myšlenku a rozběhávat desítky tisíc běžců každý rok. Největší oříšek je logistika, kterou T-Mobile Olympijského běhu zajišťuje společnost UPS. Veškerý materiál je potřeba nashromáždit v obrovském skladu, roztřídit do jednotlivých balíčků a ty dovézt do 90 míst odpoledních závodů a také do více než 300 základních škol, kde se konají školní dopolední závody.
Opravdu startují všechny závody najednou?
Ano, přesně tak. Co všechny závody spojuje, a to je na celém T-Mobile Olympijském běhu nejzajímavější, je hromadný start v 18:00. Start navíc probíhá živě ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál. Start skrze rozhlasové vysílání fungoval už v počátcích, do roku 1989 to totiž byla svým způsobem politická akce. Tenkrát politici řekli, že se v 18:00 odehraje startovní výstřel a teprve pak budou následovat zprávy. Po roce 1990 už startovní výstřel logicky zanikl. Myšlenka zahájit závody přes Český rozhlas se ale před pár lety zase vrátila a T-Mobile Olympijské běhy se tak opět startují živě přes vysílání.
Už víte, kde si zaběhnete vy? Letos běžíme na 90 místech. Mapu závodů najdete ZDE.