S každou přihláškou na T-Mobile Olympijský běh včetně přihlášky do individuální výzvy přispíváte automaticky České olympijské nadaci. Ta pomáhá sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, kterým na sport dětí chybí finanční prostředky. Nejde přitom pouze o výjimečně talentované děti, základem je, aby děti samy chtěly sportovat a byly aktivní. O udělení podpory rozhoduje komise nadace složená z jejích patronů, kterými jsou olympijští medailisté. Mimo finanční pomoci Česká olympijská nadace pomáhá i s motivací dětí ke sportu, zprostředkovává totiž dětem setkání s olympioniky, pořádá pro ně kempy a zapojuje je do akcí spojených s olympismem. Děti podporované nadací se tedy samozřejmě také zúčastní T-Mobile Olympijského běhu.

Máte ve svém okolí rodinu, která by potřebovala finančně podpořit? Informujte jí o České olympijské nadaci! Na jejích webových stránkách naleznou veškeré potřebné informace a především elektronický formulář na žádost o podporu. „Věřím, že díky účastníkům T-Mobile Olympijského běhu budeme mít nejen další prostředky, ale také pomůžeme těm, kteří to nejvíce potřebují,“ říká Martina Voříšková, ředitelka nadace. „Rádi bychom požádali budoucí žadatele o podporu, kteří se o nadaci doslechli díky účastníkům T-Mobile Olympijského běhu, aby při vyplňování žádosti uvedli heslo „běh pomáhá“ v sekci „Kde jste se o nadaci dozvěděli“. Díky tomu budeme vědět, že někdo z běžců udělal dobrý skutek,“ dodává.

Česká olympijská nadace za čtyři roky činnosti podpořila už 1 449 dětí z celé České republiky a to částkou 8 297 760 korun.

V loňském roce jsme pomohli například těmto dětem


Roman (13)
Veslování

Romana podporuje Česká olympijská nadace, aby se mohl věnovat svému oblíbenému veslování. Roman má zdravotně postiženého bratra, což velice zatěžuje finanční situaci celé rodiny. „Založili jsme spolek Život bez střeva a snažíme se pomoci ostatním rodičům. Jedná se o vzácné onemocnění (CIPO), které není příliš známé a informace není lehké dohledat, ale i pro nás je přínosné být v kontaktu s ostatními. Zvláštní péče, kterou náš mladší syn Libor potřebuje, jej ale úplně nemusí vyčlenit z kolektivu,“ popisuje Romanova maminka.

Silvinka (7)
Tenis

Silvinka neumí ještě psát, tak diktuje… „Přála bych si jet na tenisový tábor a nechodit celé prázdniny do školky. Nebyli jsme nikde už přes tři roky. Chtěla bych jet do Prahy na turnaj na Spartu, metrem, do ZOO, parníkem, na tobogan. Ještě jsem nebyla v Praze, proto bych si přála zahrát si v hale, co byl turnaj v Plzni, na tom tvrdém lině, a ne hrát venku na parkovišti, tam je zima a špatně to skáče. Chtěla bych hrát o prázdninách zase s Pepou, což je můj trenér v Klatovech. Ten běhá, máma ne. Chtěla bych si zahrát s Kvitovou, nebo jinou velkou paní z televize s bílýma vláskama.“

A co na to maminka? „Silvince se díky vám splnil velký sen, vlastně dva najednou. Zahrála si s Andreou Hlaváčkovou a hrála ve velké hale na tvrdém povrchu. Ještě jednou bych Vám chtěla poděkovat, že pomáháte plnit dětská přání.“


Michal (11)
Squash

„Prakticky celá naše rodina se začala věnovat flag footbalu, verzi amerického fotbalu. Sedm z osmi dětí sportuje, už zbývá jen miminko, to jediné je ještě malé. Ale když jezdíme v létě na kolech na výlety po okolí, máme koupenou kukaň za kolo i pro ni. Sportujeme hodně. Je to dobrý způsob, jak děti unavit. I když kolikrát jsem nejvíc utahaná já. Teď děti nedělají nic jiného, než hrají ping-pong na stole, který jsme dostali od České Olympijské nadace. Přál si ho syn Michal, kterého nadace podpořila příspěvky na squash, jako dárek pro celou rodinu. Děti objevily stolní tenis na kempech Asociace náhradních rodin – máme pět vlastních dětí a tři v pěstounské péči, jedno z nich postižené. Nemohli jsme je od něj dostat. Teď mohou hrát doma. A mají i malý stůl do pokoje, okolo něj taky běhají pořád. Dokážou se při hře vystřídat. Na začátku jsem je musela okřikovat. Ale tím, že jich je tolik, se prostě naučily, že všichni nemohou mít všechno,“ vypráví Michalova maminka Marie.

Lukáš (18)
Florbal

Lukáš je velmi aktivní a pozitivní mladík, miluje jakoukoli sportovní aktivitu, závodně se věnuje florbalu. Českou olympijskou nadaci oslovila maminka v situaci, kdy si po smrti Lukášova tatínka nemohla dovolit financovat volnočasové aktivity syna. Bylo to v počátku fungování nadace. Od té doby si o příspěvek žádali, podle pravidel, každý rok. Lukáš se díky všestrannému zaměření s nadací podíval na mnoho akcí – představení olympijské kolekce oblečení a křest knihy, účastnil se atletického kempu s Janem Železným, stal se tváří T-Mobile Olympijského běhu, zaběhl si i charitativní běh „Běhám pro děti“ a tím podpořil děti z dětských domovů, shlédl v hledišti zápas MS v hokeji… a mnoho dalšího.

Česká olympijská nadace Lukáše podpořila celkem třikrát. Nyní je mu 18 let a dále chce být součástí nadace, od teď jako dobrovolník.