Hlavní závody na 5000 a 10 000 metrů odstartovala z éteru Radiožurnálu Zuzana Hejnová, dvojnásobná světová šampionka a stříbrná olympijská medailistka v běhu na 400 metrů překážek. Na pětikilometrovou trasu pak v pražské oboře Hvězda také sama vyběhla. „Byla pro mě velká čest a radost tenhle závod startovat. Moc jsem si to užila a zároveň jsem si ho pak i proběhla,“ líčila v cíli. „Trasa byla moc hezká, i když hodně promáčená po velkém dešti. Věřím ale, že všichni podali výkony, jaké si představovali, a hlavně si to užili.“

Na závod tradičně dorazila celá řada sportovních hvězd. „Už ani nevím kolikátý ročník jsem běžel, ale vždycky jsem tu rád a je tu skvělá atmosféra,“ říkal Jiří Ježek, šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice. „Běžel jsem pětku, protože je pro mě obrovská radost, když se můžu v cíli otočit a vítat tu masu milovníků Olympijského běhu. Předávat jim medaile, být toho součástí. To mě baví.“ Navíc v duchu letošní olympijské hodnoty fair play.

Devět let spolu

V Pardubicích běžel kompletní tým extraligových hokejistů. V pražské Hvězdě se běžci mohli potkat s olympijskými reprezentanty v curlingu Zuzanou a Tomášem Paulovými gymnastkou Anetou Holasovou, skikrosařkou Nikol Kučerovou, snowboardistkou Vendulou Hopjákovou, tenistkou Andreou Sestini Hlaváčkovou či plážovou volejbalistkou Kristýnou Hojdarovou Kolocovou.

V Chomutově se zase potkali se zápasníkem Arturem Omarovem, v Lelekovicích s triatlonistou Filipem Ospalým. Kutná hora se pyšnila účastí světové rekordmanky v běhu na 800 metrů Jarmily Kratochvílové. Do Ostravy-Poruby dorazila nadějná mladá hokejistka Klára Peslarová, do Olomouce někdejší skvělá tenistka Dája Bedáňová a do Brna tradičně bronzová olympionička Šárka Kašpárková. A poprvé se také běželo v zahraniční destinaci. Olympijský běh totiž zaštítilo české zastupitelství v americkém Washingtonu.

ježek

Už devět let je generálním partnerem Olympijského běhu společnost T-Mobile. „Jsme moc rádi za to, jak se náš společný projekt každým rokem rozšiřuje. Daří se nám zapojit nové běžce, ale také nové lokality. Těší nás také obrovský zájem z řad elitních sportovců,“ řekla Lucie Komárková, specialista sponzoringu a prodejní komunikace společnosti T-Mobile.. „Je skvělé vidět radost běžců, kterou sdílí na místě a poté i se svými přáteli na sociálních sítích.“

A běželo se i pro dobrou věc. Část z každého dospělého startovného jde na podporu sportování dětí z České olympijské nadace. Letos se podařilo vybrat částku 474 300 korun, dalších 100 000 korun pomohli sportovci darovat prostřednictvím aplikace EPP Pomáhej pohybem, Nadace ČEZ.

Jiří Prokop, pořadatel T-Mobile olympijského běhu ve Zlíně, si tentokrát převzal speciální ocenění v podobě hodinek PRIM za to, že dokázal uspořádat všech 37. ročníků.

Trasy T-Mobile Olympijského běhu jsou dlouhé zpravidla od 5 do 10 kilometrů, aby se mohl zapojit opravdu každý, a třeba právě jeho prostřednictvím objevit svou výjimečnost. Nejde o sportovní výkon, ale o posouvání vlastních hranic. „Znovu jsme přilákali tisíce běžců po celé republice, kteří společně s námi ve stejný okamžik sdíleli olympijské myšlenky a hodnoty,“ uzavřel David Novotný, projektový manažer běhu.