REI_7857 (kopie)

Letošní sezóna proběhla jinak, než si všichni představovali. Mnoho závodů se zrušilo. V jaké jsi formě?
Jsem třetí měsíc v tréninku, takže se dá říct, že jsem rozhýbaný a adaptovaný na zátěž. První čtyři týdny po volnu tělo vždycky bolí. Necítím se špatně, ale na začátku přípravy vždy spíš polykáme kilometry, takže výkonnost moc neřeším. Soustředím se na tréninky, aby mě to bavilo, aby drželo zdraví, abych odtrénoval, co mám, a nabral formu. Na stresy před závody máme ještě šest měsíců, takže to beru v klidu. Nepřemýšlím nad sezonou, abych se nedostal pod tlak a zůstal uvolněný.
 
S čím jdeš do Olympijského běhu? 
Ztotožňuji se s jeho sloganem – rozeběhnout celé Česko! To vidím jako hlavní důvod, protože současná mladá generace sportovně upadá. Lidi potřebují mety a cíle jako vnitřní motivaci. Za sebe řeknu, že bez cílů by se mi netrénovalo tak dobře. Na závodu se mi líbí, že se každý může podívat na svou historii a zjistit, jestli se zlepšuje a posouvá své vlastní hranice. Je to jeden z důvodů, proč tento závod rád podpořím. Vítám všechny akce, které se týkají pohybu.
 
Je tahle akce něčím jiná?
Někteří lidé to pojmou jako závod, ale já jako hlavní přednost vnímám příležitost, kdy se spousta rekreačních běžců potká s těmi profesionálními. A není to jen o ambasadorech. Setká se tam spousta olympijský sportovců, navodí se přátelská atmosféra. Vnímám to jako velký teambuilding sportovců.
 
Bavili jste se o něm s Markétou Davidovou, která byla ambasadorkou loni?
Jen jsem se jí zeptal, jaké to bylo. Říkala, že to byla super akce, ať do toho jdu. Závod jsem zaregistroval už dřív na sociálních sítích a už teď z něj mám pozitivní dojem. 
 
Dala ti nějakou radu?
Asi ne. Utíkej rychle! (smích)
 
Běhání a biatlon – co je pro tebe náročnější a z čeho tě víc bolí tělo?
Oba sporty jsou si dost podobné, zvlášť co se týká oběhového systému, takže i my biatlonisté přes léto hodně běháme. Běhání je náročnější co do otřesů na klouby a zvlášť pak na kolena. Vzhledem k tomu, že běháme delší vzdálenosti kolem dvaceti až třiceti kilometrů, tak pak už kyčle a kolena cítíme. Jinak se oba sporty krásně doplňují.
 
Dá se v běžeckém závodu využít taktika, kterou sis osvojil na lyžích?
Je jedno, jestli běžíš nebo jedeš na kole, v závodění je to vždycky podobné. V biatlonu se dá využít vzduchový pytel za soupeřem, to při běhání nejde. Jsem člověk, který si rád nechá diktovat tempo, nechám se vést, a na konci zaútočím. Jde o taktiku, kterou lze využít i v běžeckém závodě. Pro mě je  hlavní rozdíl v tom, že běh v plném tempu zažiju jen o závodech dvakrát za rok. Jinak běhám formou tréninku v nižší intenzitě.

REI_7857 (kopie)
 
Dokážeš se u běžeckých závodů vyburcovat, abys podal maximální výkon tak jako u biatlonových závodů? Najdeš to v sobě?
Mně stačí, když dostanu číslo a rázem se chovám, jako by mě někdo naprogramoval. S číslem chci vyhrát, jsem soutěživý typ. Platí to, i když na tréninku hrajeme jakoukoli hru.
 
Prozradíte nějakou radu pro účastníky, kteří se chtějí připravit na závod?
Ať se nenutí do tréninku. Mám to vyzkoušené z vlastní zkušenosti. Měl jsem období, kdy jsem se do tréninku nutil, řešil jsem spoustu věcí okolo, a nikdy to nebylo ono. Když máte hektický den a nestíháte, nestresujte se a nechte trénink na druhý den. Nemusíte se připravovat tak přísně, jako to děláme my na vrcholné závody. Vy si to můžete dovolit, důležité je, abyste měli se sportem spojenou radost. 
 
Když běháte, posloucháte les a ptáky, nebo máte mobil a muziku?
Jak kdy, podle nálady, ale většinou s muzikou. Zvlášť, když jdu běhat sám, hodím sluchátka do uší. V kolektivu většinou prohodíme nějaké slovo, ale hudba je tak ze dvou třetin součástí mého tréninku. 
 
Je nějaká aplikace, kterou máte jen pro radost nebo pro zábavu?
Za poslední rok jsem docela přišel na chuť podcastům. Baví mě to poslouchat, a kolikrát když jdu na trénink a nemusím držet tempo, tak si spíš pustím podcast a netlačím na pilu.

A vy si můžete poslechnout podcast s Michalem Krčmářem, který připravil Český rozhlas Radiožurnál.